Utvärdering Ung Berättarscen på Rönnowskolan 2008
Mål och syfte
Därför vill vi arbeta med muntligt berättande bland våra barn och ungdomar:
Det ger en rikare språkmiljö.
Det är ett stöd i arbetet med skönlitteratur.
Det är ett stöd för effektivare inlärning.
Det skapar självförtroende och identitet.
Det skänker samhörighet, lugn och mening.
Upplägg och syfte
Ung Berättarscen är en treårig nationell satsning på att utbilda ungdomar i berättande. Det är också en intention att varaktigt återplantera det muntliga berättandet – som konstart och som verktyg för språkutveckling, kommunikation och lärande. Rönnowskolan är en av sex skolor i Sverige, som deltar i projektet. Ung Berättarscen genomförs i samarbete med Fabula Storytelling, som är en grupp professionella berättare.
De deltagande ungdomarna går i åk 7 till 9. Första workshopen är obligatorisk för hela klassen. Den består av 4 halvdagar med en professionell berättare och utmynnar i att eleverna berättar för Barnskolan, en publik på max 4 – 6 barn. I andra stadiet får de som vill fortsätta. Det blir ytterligare 4 halvdagar. Denna gång utmynnar kursen i att man berättar på en s.k. berättar-razzia i klasser av jämnåriga. I tredje nivån fortsätter en frivillig kärntrupp. Ytterligare 4 halvdagar utmynnar i berättande för blandad okänd publik eller jämnåriga.
Under 2008 har föregående års och årets sjuor genomgått grundutbildningen i berättande. Sista halvan av 7b genomgår grundutbildningen nu. Alla elever i klassen får vid fyra tillfällen en halv dags utbildning tillsammans med Christina Claesson i halvklass. Utbildningen utmynnade i att eleverna berättade muntligt, egna berättelser eller sagor, för elever i F-3.
Under året har 15 elever gått vidare till steg 2 och 3:
I början av året kom Riksutställningars berättarutställning Nattpäron till Kristianstad. Våra elever var då med och berättade och visade utställningen.
I samband med Bokfestivalen i Kristianstad berättade Rönnowskolans elever på Barbacka, som en del av Bokfestivalens offentliga program.
Vår första årskull berättarelever fick under hösten åka till Stockholm och delta i Fabula Storytelling Festival, en internationell berättarfestival. De deltog där i berättarworkshop tillsammans med ungdomar från övriga skolor i landet som deltar i UBS. De framträdde även med sina berättelser i olika offentliga sammanhang.
Senare under hösten fick vi besök av Antonio Rocha, en internationellt erkänd storyteller och mimare. Eleverna fick vara med om en heldags workshop tillsammans med Antonio och Christina Claesson. Denna utmynnade i en offentlig föreställning på Aoseum i Åhus, samt tre föreställningar för skolans elever.
Några av eleverna besökte även ledningsgruppen på Barn- och utbildningsförvaltningen innan jul och överraskade med sina berättelser.
Alla dessa aktiviteter och mycket mer finns att läsa om på www.ungberattarscen.se
Utvärdering
Erfarenheterna av projektet är mycket positiva! Utbildningstillfällena har varit mycket uppskattade av eleverna. Deras utveckling har varit tydlig, för oss som följt projektet. Från att tycka att man inte har något att säga och ganska tafatta försök att berätta ens en liten Bellmanhistoria för sina egna klasskompisar, till att självsäkert stå inför en hel grupp och inlevelsefullt berätta en känd saga eller t.o.m. en egenpåhittad berättelse.
Eleverna har fått träna sig i att uttrycka sig muntligt och använda sig av kroppsspråket för att förstärka det man vill ha sagt. Deras självförtroende har ökat. Många har upptäckt glädjen i berättande, att använda språket till att fånga en publik. De har i utbildningen också utvärderat och samtalat kring både sitt eget och varandras sätt att uttrycka sig och framföra berättelserna. Det är glädjande att se att målen vi ställde upp inför det här projektet uppfylls i mycket stor utsträckning.
En mycket positiv effekt, mer än vi tänkt på i förväg, är samarbetet med Barnskolan. Tillfällena då eleverna berättat för Barnskoleeleverna har varit mycket uppskattade, både av elever i Barnskolan och av personalen. Vi har konstaterat att det är ett utmärkt sätt att ta vara på det faktum att vi är en F-9 skola och att stärka kontakten mellan eleverna över ”stadiegränserna”.
Rönnowskolan betalar 20 000 kr per år för att delta i Ung Berättarscen till Fabula Storytelling. Detta motsvarar ungefär 15 % av den totala kostnaden för projektet. Ansvarig för utbildningen av eleverna på Rönnowskolan är Christina Claesson, professionell berättare och författare, tillsammans med skolans lärare i svenska och skolbibliotekarie.
Pernilla Tejera
Rönnowskolan

